
Ponadczasowy rock
31 maja przyjechało do Bełchatowa 9 wybranych spośród 42 zespołów, które zgłosiły się do III Bełchatowskiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rock To The Top”. Jego organizatorem było Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. W przeglądzie uczestniczyły: GRIP, Aleksa, Chronic, Insomnia, Franz, Lament, Larum, Żywot Brajana, Symptone. Wszystkie występują amatorsko i nie są związane kontraktem z profesjonalną wytwórnią płytową; wykonują własne utwory. Przegląd staje się coraz bardziej znany i rozpoznawalny w całej Polsce. Na scenie PGE MCK wystąpiły zespoły z Szczecina, Rzeszowa, Piekar Śląskich, Poznania, Warszawy, Głowna. Zwycięzcą III edycji został zespół Franz z Tomaszowa Mazowieckiego. Grał w klasycznym składzie: gitara, bas, perkusja, wokal. Wydawało się, że w muzyce rockowej wszystko zostało zagrane. Tymczasem na sześciu strunach można nadal zagrać coś nowego i porywającego. Coś, co odróżniało ten zespół od pozostałych. - Gatunkowo była to klasyczna muzyka rockowa z nawiązaniem do polskiej muzyki lat osiemdziesiątych. Teksty zostały napisane w języku polskim. Fajnie zaaranżowane melodyjne utwory stały się wizytówkę przeglądu - mówi dyrektor MCK Michał Stempczyński, twórca Przeglądu Zespołów Rockowych. .
W jury zasiadali: perkusista zespołu Luxtorpeda Tomasz Krzyżaniak, gitarzysty zespołu Luxtorpeda Robert Drężek, Piotr Gorzelak wokalista zespołu Thrudy, oraz dyr. Michał Stempczyński, instruktor nauki gry na gitarze klasycznej i elektrycznej, gitarzysta zespołu Thrudy i Valium Coffee. - Nasze opinie były zbieżne, bo poziom przeglądu był wysoki – twierdzi dyrektor MCK.
Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Michał Stempczyński podkreśla, że w Bełchatowie można było posłuchać różnych gatunków muzyki rockowej; od bardzo ciężkich jej odmian poprzez metal, newmetal, rock gotycki, po grunge klasyczny i brzmienia bluesowe. - Mieliśmy szeroki rozstrzał stylistyczny – dodaje dyrektor. Czy chciałby połączyć tą inicjatywą pokolenia? Wnuk może się dogadać z dziadkiem, który też kochał rocka? – Muzyka rockowa jest wielopokoleniowa. Nie daje się zaszufladkować. Zarówno na przeglądzie, jak i na koncercie gwiazd można było zobaczyć muzyków w różnym wieku. - Rock jest muzyką kilku następujących po sobie pokoleń. Jest ponadczasowy. Jego historia jest bardzo długa, od muzyki granej przez Beatlesów po dzisiejszą jej odmianę. Jest to muzyka, która bez wątpienia łączy pokolenia – mówi dyrektor MCK. Widać to było na koncercie gwiazd. Zespół Luxtorpeda to polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Ich debiutancka płyta trafiła na sklepowe półki w 2011 roku. Przy jej tworzeniu zaangażował się też Maciej Jahnz, który stworzył partie solowe gitary elektrycznej. Pod koniec 2011 roku grupa zaczęła prace nad drugim krążkiem Robaki, który pojawił się w 2012 roku. W zespole grali muzycy w wieku średnim i starszym. Są osoby, które wychowały się na tej muzyce 30, 40 lat temu; są też młodzi, którzy dopiero odkrywają rock. Ta muzyka się nie starzeje. Choć wiele osób obwieszczało koniec rocka, tak się nie stało. Uważam, że muzyka rockowa ma się dobrze. Bardzo się cieszę, że udało się zorganizować III edycję przeglądu – mówi Michał Stempczyński.
Cel, który przyświeca organizatorowi, to możliwość promocji młodych zespołów, udostępnienie profesjonalnej sceny. Muzycy mogą zdobyć doświadczenie, zmierzyć się z profesjonalną sceną. Dla wielu młodych zespołów to było pierwsze doświadczenie;:występ na scenie przed bardzo liczną publicznością. Tego nie można doświadczyć w żaden inny sposób. Tu także można nagrać materiały promocyjne.
Ważnym celem imprezy jest aktywizacja muzyczna środowiska młodzieżowego, promocja młodych artystów oraz ich twórczości, wymiana pomysłów i doświadczeń oraz inspirowanie młodych muzyków do poszukiwań artystycznych.
Dla zwycięzców przewidziano następujące nagrody: występ w czasie tegorocznych Dni Bełchatowa, występ na scenie letniej podczas imprezy z cyklu Open Stage, możliwość realizacji swojego autorskiego programu w studio nagrań oraz nagrody pieniężne. W ten sposób zespoły zostaną w Bełchatowie. Nagrodą był przecież występ na największej bełchatowskiej imprezie - na Dniach Bełchatowa a także Open Stage.
Co należy zrobić, by zostać muzykiem rockowym? – Przede wszystkim potrzeba zapału i chęci. Liczy się pomysł na utwór i jego aranżację – mówi dyr. Michał Stempczyński. Trzeba też ćwiczyć, rozwijać swą technikę gry. Jest wielu młodych muzyków zafascynowanych jednym wykonawcą. Starają się go naśladować. Szukają czegoś, co zapadnie w pamięć.
Anna Staniaszek