MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Adonis w klatce

7 czerwca  mieliśmy okazję zobaczyć kolejną premierę na deskach sali teatralno – widowiskowej. Był to spektakl „W klatce” w wykonaniu grupy teatralnej BAT-PKP.

O czym traktuje scenariusz? W wygodnej klatce - pałacu przebywa zadufana w sobie, narcystyczna papuga wiodąca w swoim przekonaniu cudowny żywot. Ma na imię Adonis. A to przecież postać  z mitologii greckiej, piękny młodzieniec, ukochany bogini miłości Afrodyty. Podczas polowania został rozszarpany przez dzika. Afrodyta polała jego krew nektarem, napojem bogów. W ten sposób powstał kwiat anemonu.

Adonis  z BAT też nie robił nic. Swoją klatkę nazywał pałacem. Posiłki przynosiły mu dwie, piękne służące. A on śpiewał, pokazywał ćwiczenia sportowe. Lubił, gdy służące go podziwiały.  Jego dziadek też mieszkał w klatce. Tymczasem za oknem był prawdziwy świat. Ludzie jeździli samochodami. Adonis nie chciał jednak niczego zmieniać. Zaniepokoiła go wrona, która przez przypadek wpadła do klatki. Zburzyła jego spokój i wywróciła świat do góry nogami. Jego świat. Musiał przecież z nią rozmawiać. Tym bardziej, że wrona chciała uciec z klatki – pałacu. Jej rodzina fruwała nad klatką. Niestety zbyt wysoko, by tamte ptaki ją usłyszały. Jaki był efekt  konfrontacji dwóch tak bardzo różnych postaw życiowych obu bohaterów? Czym jest wolność? Na pewno czymś bardzo ważnym w życiu. Dla wolności wiele można i należy poświęcić. Adonis podjął więc nieudaną próbę ucieczki ze złotej klatki. Coś też zyskał. Wolność dała mu przyjaciela. Może nie był  piękny. Miał jednak poczucie humoru. No i można się z niego pośmiać.

Sztuka była wielkim wyzwaniem dla dwójki młodych aktorów, którzy zagrali Adonisa i Wronę. Podołali temu znakomicie.  

Spektakl przeznaczony był dla widzów od 15 roku życia. Jego reżyserem była Katarzyna Pawłowska a konsultantem - Marcin Królik. 

Mecenasem oraz sponsorem Grupy Teatralnej BAT-PKP jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD.-KAN.” Spółka z o.o. w Bełchatowie.
Sponsorem Grupy Teatralnej BAT-PKP jest „EKO-REGION" sp. z o.o.

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów